Vilniuje duris atvėręs „Artery“ verslo centras pelnė pasaulinį tvarumo įvertinimą – pagal tarptautinę sistemą BREEAM jam suteiktas „Outstanding“ sertifikatas naujos statybos pastatų kategorijoje.
Šiuo metu tokį aukščiausios kartelės pripažinimą, įrodantį žaliajam pastatui keliamų reikalavimų atitikimą, turi vos keli pastatai Baltijos šalyse.
Prioritetas tvarumui – nuo projektavimo iki eksploatacijos
Verslo centrą vystančios bendrovės „Lords LB Asset Management“ fondų valdytojas Marius Žemaitis pabrėžia, kad projektuojant ir statant šį A+ energinio naudingumo klasės pastatą tvarumas buvo vienas iš pagrindinių prioritetų. Tvarumą užtikrinančius sprendimus ypač teigiamai įvertino ir įsikurti šiame verslo centre nusprendę nuomininkai.
„Buvome išsikėlę tikslą, kad „Artery“ būtų vienas tvariausių ir moderniausių verslo centrų Baltijos šalyse, darniai įsilietų į miesto architektūrą, o dirbti čia būtų ypač patogu. Šio tikslo laikėmės viso statybų ir įrengimo laikotarpiu. Visas pastatas yra sukurtas taip, kad nuomininkams garantuotų aukšto lygio funkcionalumą ir komfortą, o aplinkai darytų kuo mažesnį poveikį. Tvarumo aspektas bendrovėms dažnai buvo vienu iš svarbiausių veiksnių, renkantis naują biurą“, – teigia M.Žemaitis.
„BREEAM International New Construction“ sertifikatas su įvertinimu „Outstanding“ rodo, kad pastato gyvavimo ciklo etapai – nuo projektinių pasiūlymų pradžios iki statybų pabaigos – įgyvendinti, vadovaujantis aukščiausiais tvarumo kriterijais.
„Vertinant pagal BREEAM sistemą, „Artery“ – itin draugiškas aplinkai statinys, kuris ne tik tausoja aplinką, bet ir jame dirbančių žmonių sveikatą ir gerovę. Visuose pastato statybų etapuose dalyvavo kvalifikuoti bei atestuoti ekspertai, kurie stebėjo ir vertino, kad būtų įgyvendinti BREEAM keliami reikalavimai“, – sako Kęstutis Kvietkauskas, vertinimų bendrovės „SEES Group“ vadovas.
K.Kvietkausko teigimu, prieš išduodant sertifikatą pastatas įvairiais aspektais vien rangos etapo metu analizuotas trejus metus.
Novatoriški sprendimai – draugiški aplinkai
JAV architekto Danielio Libeskindo projektuotas lengvų linijų fasadas slepia daugybę novatoriškų inžinerijos sprendimų, kurie be didesnio pėdsako aplinkai padeda kurti itin palankią darbo aplinką. M.Žemaičio teigimu, tvarumas ne tik leidžia efektyviau valdyti išteklius, bet ir padeda biurų darbuotojams jaustis geriau.
Siekiant užtikrinti optimalų mikroklimatą, visuose pastato aukštuose įdiegta inovatyvi oro drėkinimo, šildymo, kondicionavimo bei vėdinimo sistema. Ji perteklinę vienų patalpų šilumą panaudoja kitoms patalpoms šildyti, taip pat padeda stebėti anglies dvideginio ir drėgmės lygį visose patalpose, kad jis idealiai atitiktų žmogui tinkamas sąlygas.
„Specialiai „Artery“ sukurti inovatyvūs sprendimai leidžia užtikrinti perpus mažesnes šio verslo centro šildymo ir vėdinimo sąnaudas nei panašiuose pastatuose, o tai reiškia, kad čia įsikūrusios įmonės ne tik turi puikų mikroklimatą, bet ir moka už tai mažiau“, – sako M.Žemaitis.
Verslo centre įrengti išmanūs, elektros energiją generuojantys liftai, gebantys efektyviai apskaičiuoti keleivių srautus taip, kad net piko metu lifto nereiktų laukti ilgiau nei 30 sekundžių.
Dar viena aplinkai draugiška technologija, leidžianti sumažinti eksploatacijos kaštus nuomininkams – elektros energiją gaminančios fasado plokštės. Mažesniajame verslo centro bokšte įrengtų saulės modulių galia siekia 55 kWh ir per metus pagamins apie 55 tūkst. kWh elektros energijos.
20 tūkst. kv. metrų ploto pastate įrengtas ir vienas didžiausių sostinėje – net 28 įkrovimo taškų – kompleksas elektromobiliams, elektrinių paspirtukų įkrovimo punktas ir dviračių saugykla.
„Artery“ verslo centre sparčiai kuriasi įvairių sektorių lyderiai: čia duris jau atvėrė „Visma Tech“, URBO bankas, „Roche Lietuva“, „BMI Executive Institute“, „People Link“ ir kitos Lietuvos bei tarptautinės įmonės.
Projektą, į kurį investicijos siekia per 90 mln. eurų, įgyvendina investicijų valdymo bendrovės „Lords LB Asset Management“ valdomas uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirtas nekilnojamojo turto fondas „Lords LB Special Fund I Subfund A“.
N.Tukaj nuotr.